ویژه

استفاده عمومی از اینترنت 5G آغاز شد

اینترنت 5G

صبح امروز، ۲۸ بهمن ۹۹، وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات در ششمین نمايشگاه اينترنت اشياء، از چهارمین سایت 5G ایرانسل رونمایی کرد. این سایت برای استفاده‌ی عمومی در پارک آب و آتش تهران به بهره‌برداری رسید. بنا به ‌گفته‌ی محمدجواد آذری جهرمی ، افتتاح این سایت آغازی بر توسعه‌ی اینترنت 5G برای استفاده‌ی مشترکان خانگی است.

آذری جهرمی درمورد وعده‌ی دسترسی مشترکان خانگی به اینترنت 5G در سال ۹۹ گفت: «سایت ایرانسل در بوستان آب و آتش، اولین سایت عملیاتی است که برای دسترسی عمومی فعال شده و اینترنت 5G متناسب با برنامه‌ی اپراتورها، به‌تدریج به‌صورت هات اسپات برای مشترکان خانگی توسعه پیدا می‌کند.»

آذری جهرمی افزود: تا پایان امسال ۵ میلیون پورت اینترنت پرسرعت خانگی هم باید دایر شود که دسترسی با ۴ برابر سرعت فعلی فراهم خواهد شد و ما ۲ شهر قم و تهران را برای این اقدام هدف گذاری کرده‌ایم که کار اجرایی آن در قم به پایان رسیده و طرح آماده رونمایی است که البته فعالیت آغاز شده است، اما به دلیل شیوع بیماری کرونا رونمایی انجام نشده که به طور قطع به صورت نشست تصویری (ویدئو کنفرانس) این اقدام انجام می‌شود.

مدیرعامل ایرانسل نیز درخصوص تهیه‌ی مودم‌های بومی 5G گفت تست‌های فنی درحال نهایی شده و مودم تقریبا آماده است. بیژن عباسی آرند گفت در پل طبیعت نیز به‌زودی مودم ایرانسل نصب خواهد شد. وی درخصوص تهیه‌ی مودم‌های خانگی گفت: «پس از توسعه‌ی 5G در کشور، ایرانسل همانند مودم‌های TDL-TE که بومی شده‌اند، مودم‌های خانگی 5G را نیز خواهد داشت.»

عباسی آرند با اشاره به فرکانس جدیدی که برای توسعه 5G در کشور واگذار می‌شود نیز گفت: «پهنای باند جدیدی که به 5G اختصاص می‌یابد، ظرفیت جدیدی به شبکه اضافه می‌کند.»

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *