اخبار تکنولوژی, ویژه

با مصوبه مجلس، از سال آینده تبلت‌ و ساعت‌های هوشمند باید رجیستر شوند

از سال آینده تبلت‌ و ساعت‌های هوشمند باید رجیستر شوند

نمایندگان مجلس شورای اسلامی مصوبه جدیدی را تصویب کردند که طبق آن طرح رجیستری تبلت و ساعت های هوشمند در سال آینده اجرا خواهد شد.

در جلسه علنی روز چهارشنبه ۶ اسفند ۹۹ نمایندگان شورای اسلامی در ادامه بررسی جزئیات لایحه بودجه ۱۴۰۰ در بخش درآمدی بند الحاقی ۱ به تبصره ۸ را تصویب کردند که طبق آن حقوق ورودی واردات گوشی های ساخته شده خارجی بالای ۶۰۰ دلار معادل ۱۲ درصد تعیین شد. همچنین بر اساس این مصوبه تبلت و ساعت های هوشمند نیز باید از سال آینده رجیستری شوند.

رجیستری تبلت و ساعت های هوشمند در سال آینده

طرح رجیستری که ابتدا با هدف جلوگیری از قاچاق تلفن همراه به اجرا رسید، اکنون با تمام حواشی‌ها و تاثیراتی که به همراه داشت قرار است در بازار تبلت و ساعت های هوشمند نیز به اجرا برسد. طبق مصوبه جدید مجلس، وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات باید تمام تبلت‌ها و ساعت های هوشمند بارکد خوان و مبدل ارتباطات ثابت به سیار وارداتی و تولید داخل را در سامانه هوشمند مدیریت تجهیزات سامانه‌ای (همتا) ثبت کند. منابع حاصل از این طرح نیز به ردیف ۱۱۰۴۱۰ جدول شماره (۵) این قانون واریز خواهد شد.دقیقا مشخص نیست منظور مجلس از عبارت «مبدل ارتباطات ثابت به سیار» چیست اما شاید مقصود مودم روترهای بی‌سیم باشد.

با توسعه آموزش آنلاین در کشور و نیاز مبرم کاربران به تبلت‌های دانش آموزی، پیش بینی می‌شود که گرانی حاصل از طرح رجیستری در تبلت‌ها، تاثیر بسزایی در بازار تبلت‌ها بگذارد. تهیه تبلت‌های دانش آموزی در این ایام جزو ضرورت‌های بسیاری از خانوارها شده و رجیستر شدن آنها می‌تواند باعث گرانی کالاهای موجود در بازار بشود.

طرح رجیستری سالانه در آمدی بیش از ۱۲۰۰ میلیارد تومان برای دولت به همراه داشته و باید دید که اضافه شدن این کالاها به طرح رجیستری، این درآمد را چند درصد بیشتر خواهد کرد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *