اخبار اپل

سرویس شزم حالا ماهانه ۱ میلیارد آهنگ را شناسایی می‌کند

اپل شازم

اپل می‌گوید شزم (Shazam) در سراسر جهان به یکی از محبوب‌ترین اپلیکیشن‌های دنیای موسیقی تبدیل شده و حالا در هر ماه بیش از یک میلیارد آهنگ را شناسایی می‌کند.

«اولیور شوزر»، معاون اپل موزیک و بیتس در بیانیه‌ای گفت: «شزم به معنای جادوست؛ این سرویس هم به طرفداران موسیقی اجازه می‌دهد تا به‌سرعت آهنگ‌های خود را پیدا کنند و هم به هنرمندان کمک می‌کند تا آثار خود را به مردم بشناسانند. دستاورد امروز نه تنها علاقه مردم به شازم را نشان می‌دهد، بلکه بیانگر اشتیاق مردم سراسر دنیا نسبت به موسیقی است.»

اپل در سال ۲۰۱۸ شزم را با قیمت ۴۰۰ میلیون دلار خرید و به آرامی آن را در اکوسیستم خود پیاده‌سازی کرد. کاربران حالا می‌توانند از طریق سیری یا کنترل سنتر iOS آهنگ‌های مورد علاقه خود را پیدا کنند. سیستم تشخیص موسیقی شازم از صدای کاربر یک امضای دیجیتالی می‌سازد و بعد آن را با پایگاه داده خود مقایسه می‌کند. این سرویس کتابخانه بزرگی از امضای آهنگ‌ها دارد که تقریبا همه آهنگ‌های اپل موزیک را پوشش می‌دهد.

حدود ۱۰ سال طول کشید تا شازم برای اولین بار به مرز ۱ میلیارد امضای آهنگ برسد. کمتر از یک سال بعد، این سرویس به ۱ میلیارد شناسایی آهنگ ماهانه دست یافت و توانست از بین ۵۱ میلیون آهنگ حدود ۵۰ میلیون آهنگ را به‌درستی شناسایی کند.

رشد چشمگیر شازم آن‌قدرها غافل‌گیرکننده نیست، چون اپل مدت‌هاست که این سرویس را به‌عنوان بخشی از اپل موزیک معرفی می‌کند و دکمه‌ای اختصاصی را برای آن در کنترل سنتر قرار داده است. در کنار این یکپارچگی‌ها، اپ شازم هنوز برای iOS و اندروید موجود است.

کوپرتینویی‌ها همچنین اعلام کرده‌اند که در ادامه سال ۲۰۲۱ یک API جدید را برای الگوریتم تشخیص صدا در اختیار توسعه‌دهندگان قرار می‌دهند. این API که ShazamKit نام دارد، به برنامه‌سازان اجازه می‌دهد کاری کنند که اپ‌ها در برابر امضای صداهای سفارشی واکنش نشان دهند.

پست های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *