اخبار اپل

اپل موزیک با قابلیت Lossless معرفی شد

اپل موزیک

اپل موزیک پس از مدت‌ها انتظار، بالاخره از سرویس استریم صوتی Lossless (بی‌اتلاف) به همراه صدای فضایی یا فراگیر (Spatial Audio) با دالبی اتموس رونمایی کرد. این سرویس جدید از ماه آینده میلادی در اختیار کاربران قرار می‌گیرد و البته هزینه اضافه‌ای از آن‌ها طلب نخواهد کرد.

اپل موزیک Lossless نسخه با بیت ریت بالای آهنگ‌های موجود در سرویس خود را برای کاربران ارائه می‌کند. این نسخه تقریبا حاوی تمام جزئیات موسیقی اصلی در هنگام ضبط است، بنابراین شنوندگان به کیفیت صوتی بالاتری دست پیدا می‌کنند و تجربه لذت‌بخش‌تری خواهند داشت.

به گفته معاون ریاست اپل موزیک و بیتس، «الیور شوسر» این قابلیت بزرگترین پیشرفت سرویس استریم موسیقی اپل محسوب می‌شود:

«اپل موزیک بزرگترین پیشرفتش در زمینه کیفیت صدا را تجربه می‌کند. گوش دادن به موسیقی با دالبی اتموس شبیه به جادو می‌ماند. موسیقی از همه‌ جا به گوش شما می‌رسد و صدای فوق‌العاده‌ای دارد. ما این ویژگی‌های نوآورانه را با آهنگ‌های هنرمندان زیادی به گوش شنوندگان خود می‌رسانیم.»

بیش از ۷۵ میلیون آهنگ در هنگام راه‌اندازی اپل موزیک Lossless در اختیار کاربران قرار می‌گیرد. با این قابلیت، اپل با آمازون و تیدال رقابت می‌کند و البته اسپاتیفای هم در آینده به جمع آن‌ها اضافه می‌شود. آمازون همزمان با معرفی استریم Lossless از سوی اپل، طرح Music HD را بدون قیمت اضافه برای مشترکان Music Unlimited موجود کرد.

آهنگ Lossless استاندارد ۲۴ بیتی ۴۸ کیلوهرتزی است و نسخه رزولوشن بالای آن به ۱۹۲ کیلوهرتز می‌رسد. این آهنگ‌ها حجم بسیار بیشتری را از دستگاه می‌گیرند. برای مثال حجم موردنیاز ۱۰۰۰ آهنگ بی‌اتلاف با ۳۰۰۰ آهنگ باکیفیت یکسان است.

با توجه به این موضوع، کاربران برای استریم این آهنگ‌ها حجم اینترنت بیشتری هم مصرف می‌کنند. برای یک آهنگ استاندارد Lossless این حجم به ۳۶ مگابایت و برای کیفیت بالای آن به ۱۴۵ مگابایت می‌رسد.

به گفته کوپرتینویی‌ها، اپل موزیک آهنگ‌های دالبی اتموس را بطور خودکار برای ایرپادها و هدفون‌های بیتس با تراشه H1 یا W1 اجرا می‌کند و البته اسپیکر موجود در جدیدترین نسخه‌های آیفون، آیپد و مک هم از این آهنگ‌ها پشتیبانی خواهند کرد.

همانطور که گفتیم، قیمت اپل موزیک Lossless تفاوتی با گذشته ندارد و همچنان برابر ۹.۹۹ دلار در ماه است.

پست های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *