اخبار اپل

افزایش تقاضا برای خرید آیفون ۱۲ در کشورهای حاشیه خلیج فارس

بر اساس آمار IDC، در سه‌ماهه‌ی چهارم سال ۲۰۲۰ تقاضا برای خرید آیفون ۱۲ در کشورهای حاشیه خلیج فارس با افزایش ۵۵ درصدی مواجه شده است.

اپل پس از عرضه آیفون ۱۲، در سه‌ماهه‌ی چهارم سال ۲۰۲۰ با افزایش دورقمی تقاضا در کشورهای حاشیه خلیج فارس از جمله بحرین، کویت، عمان، قطر، عربستان و امارات مواجه شد.

به‌طور کلی بازار گوشی‌ هوشمند در کشورهای عضو شورای همکاری خلیج فارس در سه‌ماهه‌ی چهارم سال ۲۰۲۰ در مقایسه با سه‌ماهه سوم سال ۲۰۲۰ رشد ۸٫۲ درصدی تجربه کرد و به ۵٫۳۸ میلیون دستگاه رسید. به گفته 9to5mac، سهم عربستان از بازار گوشی‌ هوشمند در سه‌ماهه‌ی چهارم سال ۲۰۲۰ در این منطقه ۴۹٫۴ درصد بوده است.

رشد بازار گوشی‌ هوشمند در کشورهای حاشیه خلیج فارس باعث شد تولید آیفون در سه‌ماهه‌ی چهارم سال ۲۰۲۰ در مقایسه با سه‌ماهه‌ی سوم سال ۲۰۲۰ نزدیک به ۵۵٫۷ درصد افزایش پیدا کند.

آکاش بالاچاندران از IDC، به این موضوع اشاره کرده است که اپل در سه‌ماهه‌ی چهارم سال ۲۰۲۰ با افزایش تقاضای آیفون ۱۲ در منطقه خلیج فارس مواجه شد و این اتفاق در حالی رخ داد که تقاضا برای آیفون ۱۱ هم بالا است. همچنین کمبود منابع در خط تولید آیفون ۱۲ باعث شد که رشد تقاضا برای این گوشی در سه‌ماهه‌ی چهارم ۲۰۲۰ با محدودیت‌هایی همراه باشد. محصولات اپل توانسته‌اند ۱۶٫۵ درصد بازار گوشی‌های 5G را در سه‌ماهه‌ی چهارم سال ۲۰۲۰ به خود اختصاص بدهند.

از طرف دیگر سامسونگ با کمبود منابع برای برخی از گوشی‌های خود مواجه شد و به همین دلیل در سه‌ماهه‌ی چهارم ۲۰۲۰ نزدیک به ۴٫۱ درصد کمتر از سه‌ماهه‌ی سوم سال ۲۰۲۰ گوشی راهی بازار کرد. البته این شرکت همچنان بیشترین سهم بازار گوشی‌ هوشمند در کشورهای حاشیه خلیج فارس را در اختیار دارد. ۴۲ درصد گوشی‌های عرضه‌شده در سه‌ماهه‌ی چهارم سال ۲۰۲۰ در بازار این منطقه برای سامسونگ است و بعد از آن، اپل ۲۳ درصد بازار و شیائومی ۱۱ درصد بازار این منطقه را در اختیار دارند.

در گزارش IDC عرضه گوشی هوشمند در سه‌ماهه‌ی اول سال ۲۰۲۱ در این منطقه کاهش ۰٫۷ درصدی را شاهد بوده است که دلیل این اتفاق، کمبود تراشه موبایل اعلام شده که بیشتر شرکت‌های سازنده موبایل را تا نیمه اول سال ۲۰۲۱ درگیر کرده است. البته گفته شده است روند واکسیناسیون برای مبارزه با ویروس کرونا باعث می‌شود شرایط به حالت معمول بازگردد و شرکت‌ها با کنار گذشتن محدودیت‌های فعلی می‌توانند تولید خود را افزایش بدهند. انتظار می‌رود در نیمه دوم سال ۲۰۲۱ با افزایش تولید تراشه روبه‌رو شویم.

چند هفته پیش IDC اعلام کرده بود که تقاضای بالا برای خرید آیفون ۱۲ باعث می‌شود عرضه این گوشی‌ هوشمند اپل در سه‌ماهه‌ی چهارم سال ۲۰۲۰ با رشد ۵۰ درصدی مواجه شود که به نظر می‌رسد این اتفاق رخ داده است.

 

پست های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *