اخبار اپل

هدست واقعیت ترکیبی اپل با لنز فرنل وزنی زیر ۱۵۰ گرم خواهد داشت

هدست واقعیت افزوده‌ی اپل

اپل می‌خواهد از طراحی لنز فرنل (Fresnel) هیبریدی برای هدست واقعیت ترکیبی خود استفاده کند. این طراحی نه تنها عملکرد اپتیکال دستگاه را بهبود می‌دهد، بلکه میدان دید وسیعی را در اختیار کاربر می‌گذارد و وزن هدست واقعیت ترکیبی اپل را زیر ۱۵۰ گرم نگه می‌دارد.

کو می‌گوید هدست‌های واقعیت مجازی فعلی به‌طور معمول بیش از ۳۰۰ گرم وزن دارند و بزرگ‌جثه به‌ نظر می‌رسند و از قرار معلوم اپل قصد دارد این دو مسئله را در هدست واقعیت ترکیبی‌ خود برطرف کند. دستگاه واقعیت مجازی اپل به لنز فرسنل با فاصله‌ی کانونی بسیار کوتاه مجهز خواهد شد که میدان دید گسترده‌تری دارد و وزن و ضخامتش کمتر است.

مینگ‌چی کو اعتقاد دارد هدست اختصاصی اپل کمتر از ۱۵۰ گرم وزن خواهد داشت و همین موضوع مزیت بزرگی برای این دستگاه به‌ همراه می‌آورد.

برای مقایسه باید بگوییم که هدست واقعیت ترکیبی ۱۵۰ گرمی اپل از هدست‌های موجود در بازار مانند Oculus Quest 2، با وزن ۵۰۳ گرم، هدست مایکروسافت HoloLens ، با وزن ۶۴۵ گرم و هدست Valve Index، با وزن ۸۰۹ گرم، بسیار سبک‌تر است.

حتی می‌توان گفت که هدست واقعیت ترکیبی اپل از گوگل Daydream View هم که یک هدست واقعیت مجازی از جنس پارچه با محلی برای قرار دادن گوشی است، سبک‌تر است. برای اطلاع باید بگوییم که هدست پارچه‌ای گوگل ۲۲۰ گرم وزن دارد.

اگر این اطلاعات جدید درست باشند، باید گفت که هدست واقعیت ترکیبی اپل از آیفون هم سبک‌تر است. نگاهی به خانواده‌ی آیفون‌های ۱۲ نشان می‌دهد که آیفون ۱۲ اپل ۱۶۴ گرم وزن دارد. علاوه‌بر وزن بسیار کم، این هدست واقعیت ترکیبی دارای قابلیت‌های جذابی هم است و ممکن است که به‌زودی هم به بازار عرضه شود.

هدست‌های واقعیت ترکیبی که اپل هم مشغول ساخت یکی از آن‌هاست و احتمالا آن را سال آینده معرفی می‌کند، می‌توانند از طراحی ظریف‌تر و سبک‌تری استفاده کنند، چرا که این لنزها لازم نیست مثل هدست‌های واقعیت مجازی میدان دید وسیعی داشته باشند و ساده‌ترند. متعادل‌سازی ملزومات مربوط به میدان دید، فرم فکتور و وزن یکی از اصلی‌ترین مسائل مربوط به طراحی اپتیکال هدست‌های واقعیت ترکیبی است.

مینگ-چی کو می‌گوید اپل می‌خواهد از یک لنز فرنل هیبریدی استفاده کند که خودش از سه لایه لنز فرنل تشکیل شده است. با توجه به اینکه مجموع لنزها در هر هدست (سه لایه برای هر چشم) به شش لنز فرنل می‌رسد، کو می‌گوید اپل از لنزهای پلاستیکی سبک با مواد و پوشش سفارشی استفاده می‌کند.

هدف از این طراحی، بهبود میدان دید و کاهش وزن و ضخامت دستگاه است. این تحلیلگر باور دارد که طراحی جدید اپل به تعادل بهتری میان میدان دید و فرم فکتور هدست‌های هیبریدی واقعیت ترکیبی منجر می‌شود. انتظار داریم این لنزها عمدتا توسط شرکت Young Optics و Genius Electronic Optical تولید شوند، البته قیمت ارزانی نخواهند داشت. در برخی گزارش‌ها گفته شده که قیمت نهایی هدست اپل می‌تواند در حدود ۳ هزار دلار باشد.

مینگ-چی کو و چند منبع دیگر مدعی‌اند که نخستین هدست واقعیت ترکیبی اپل در اواسط سال ۲۰۲۲ معرفی می‌شود. این شرکت همچنین عینک واقعیت افزوده کوچک‌تر و سبک‌تری را در سال ۲۰۲۵ به بازار می‌فرستد.

پست های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *